ROZBARK Dance

21 kwietnia Teatr ROZBARK inauguruje kolejny projekt edukacyjno-społeczny pod nazwą „ROZBARK Dance”, w którym udział wezmą  dzieci i młodzież zagrożone wykluczeniem społecznym i ekonomicznym.

O projekcie

Projekt „ROZBARK Dance” jest inicjatywą skierowaną do grupy młodzieży (w wieku 12-16 lat) wychowującej się w problematycznych rodzinach i dzielnicach Bytomia. Celem projektu jest ukazanie znaczenia tańca jako formy aktywizacji społecznej i uniwersalnego środka komunikacji. Poprzez taniec chcemy stworzyć młodym ludziom kreatywną alternatywę spędzania wolnego czasu. Systematyczna, sześciomiesięczna praca wyłonionej grupy ukierunkowana będzie na przygotowanie spektaklu, który zostanie zaprezentowany szerokiej publiczności.

Poprzez projekt chcemy zachęcić młodych ludzi do spędzania wolnego czasu w oderwaniu od środowisk defaworyzowanych (często z współistniejącym problemem alkoholowym) i rówieśników zagrożonych problemem uzależnień.  Projekt „ROZBARK Dance” ma doprowadzić do równego dostępu do wszelkich dóbr społecznych i kulturalnych, równego startu w ubieganiu się o te dobra i harmonijnego rozwoju artystycznego, obywatelskiego i fizycznego wśród młodzieży.

Od kwietnia do grudnia wyłoniona w castingu młodzież będzie spotykać się raz w tygodniu, aby pracować nad spektaklem tanecznym pod okiem doświadczonych choreografów – pedagogów. Głównymi prowadzącymi, odpowiedzialnymi za stworzenie choreografii są: Daria Dąbrowicz i Paweł Szlinger. W połowie czerwca zaprezentujemy pokaz „work in progress” spektaklu, zaś w sierpniu uczestników zaprosimy na intensywny stacjonarny obóz taneczny. Oprócz głównych prowadzących w projekcie pojawią się gościnni pedagodzy, reprezentujący różne style taneczne, co pozwoli młodzieży biorącej udział w projekcie na zapoznanie się z szerokim wachlarzem technik tanecznych i ruchowych.

Prowadzący

Daria Dąbrowicz – tancerka, choreograf z wieloletnim stażem. Swoją przygodę z tańcem zaczynała od najmłodszych lat. Szkoliła się uczęszczając na regularne lekcje oraz warsztaty do wielu polskich i zagranicznych tancerzy m.in: Jurij Zurajew, Damilola Odusote, Iwona Tchórzewska, Grzegorz Molo Moczko, Gabriel Francissco, Mateusz Sobecko i wielu innych. Startując w różnych konkursach tanecznych, zdobywała liczne miejsca na podium, tytuły oraz mistrzostwa polski. Następnie wyjechała na 2 lata do Łodzi, aby tam kształcić się w technice tańca klasycznego oraz contemporary pod okiem światowych tancerzy również Teatru Wielkiego (Wojciech Domagała, Paulina Sałek, Alexandr Azarkevitch), a także w technice tańca jazzowego u Elżbiety Brody oraz Amelii Aurory. Obecnie specjalizuje się w stylach tanecznych: hip-hop (w tym locking, vacking, vouge, breakdance, dancehall, lirycal hip-hop, new age), jazz, modern jazz oraz tańcu współczesnym. Na swoim koncie ma przygotowanie kilku własnych spektakli tanecznych (m.in. „Codzienność”). Na co dzień uczy tańca oraz sama występuje w Rewii Tanecznej Maraquja. Wystąpiła również w licznych programach np. „Jaka to melodia”, „De Facto”, w filmie „Bangistan” jako tancerka, a także w kilku teledyskach polskich artystów. Ponadto, występuje podczas koncertów u boku polskich i zagranicznych gwiazd (m.in.: koncert Top Stars Festival 2016, Disco Attack, Festival Kings Of Hardstyle, Disco Polo Festival, Millenium Festival, 90's Superstars Festival i wiele innych).

Paweł Szlinger –  swoje pierwsze medale i wyróżnienia taneczne zdobył wraz z grupą hip-hopową „PRO” (Zabrze). Szkolił się pod okiem takich tancerzy jak: Arkadiusz Franczak, Iwona Tchórzewska, Paweł Gajos, Konrad Dąbrowski, Mateusz Sobecko. Od 21 roku życia uczęszczał do Studium Wokalno - Baletowego w Gliwicach, skąd przeniósł się do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie na Wydział Teatru Tańca w Bytomiu. W czasie swojej dotychczasowej edukacji uczestniczył m.in. w zajęciach z baletu, tańca współczesnego, improwizacji, contact improvisation oraz jogi z takimi wykładowcami i pedagogami gościnnymi jak: Jacek Łumiński, Louise Frank, Janusz Skubaczkowski, Sylwia Hefczyńska – Lewandowska, Sharon Reshef, Eva Lackova, Mikołaj Karczewski, Tomek Wesołowski, Katarzyna Gruca, Sebastian Zajkowski. Brał udział w wielu produkcjach tanecznych oraz eventach, takich jak występ w teledysku ArQue, oprawa taneczna nocy sylwestrowej 2013/2014 dla telewizji TVP, liczne spektakle taneczne i dramatyczne na deskach teatrów we Wrocławiu, Krakowie, Białymstoku, Bytomiu, Poznaniu.Uczestnik warsztatów tanecznych na Malcie w programie "You Can Dance - po prostu tańcz" w 2016 roku.

Casting odbędzie się w siedzibie Teatru ROZBARK (ul. Wojciecha Kilara 29, Bytom) 21 kwietnia o godzinie 10:00. Casting zostanie przeprowadzony w formie warsztatów tanecznych, które poprowadzą Daria Dąbrowicz i Paweł Szlinger. Warunkiem uczestnictwa w castingu jest wypełnienie Karty Zgłoszeniowej (do pobrania TUTAJ) i odesłanie na adres mailowy: bow@teatrrozbark.pl lub złożenie osobiście w Dziale Organizacji Teatru. Na casting należy zabrać luźne ubranie, nie krępujące ruchów oraz obuwie zmienne. Grupa zaproszona do uczestnictwa w projekcie zostanie wyłoniona i poinformowana o wyborze w dniu castingu. Regulamin do pobrania tutaj.

Zajęcia w ramach projektu odbywać się będą w soboty od kwietnia do czerwca oraz od września do grudnia, a od 6 do 12 sierpnia odbędzie się stacjonarny intensywny obóz taneczny. Prezentacje spektaklu, który    powstanie w ramach projektu zaplanowane są na czerwiec i grudzień.