Mommy Issues

18 lutego (sobota), godz. 19.00 

19 lutego (niedziela), godz. 19.00 

Bilety: 30 zł normalny, 20 zł ulgowy.

Wszystkie miejsca nienumerowane.

koncepcja, choreografia:
Cecilia Moisio,

kreacja i wykonanie:
Angelika Tomasiak,
Artur Bieńkowski,
Szymon Dobosik,
Alexey Torgunakov,
Piotr Mateusz Wach,
Kamil Bończyk,
Kamil Pilarski,


opieka artystyczna:
Anna Piotrowska,

światła:
Paweł Murlik,

muzyka:
Joni Vanhanen,


scenografia, kostiumy:
Cecilia Moisio,

realizacja:
Marcin Aleksiej,
Dastin Greczyło,

czas:
70 min. (bez przerwy).


www.ceciliamoisio.com

„Mommy Issues” jest pełnowymiarowym spektaklem teatralno-tanecznym w choreografii Cecilii Moisio, fińsko-holenderskiej choreografki i reżyserki, dla tancerzy zespołu Teatru ROZBARK. Spektakl oparty jest na motywie kompleksu Edypa, wprowadzonym do psychoanalizy przez Zygmunta Freuda. Jest to psychoanalityczna teoria, w której pragnienie seksualnego związku z rodzicem przeciwnej płci prowadzi do rywalizacji z rodzicem tej samej płci. Jest to istotny etap w normalnym procesie rozwoju chłopców oraz podstawa wszystkich interakcji w ich późniejszym życiu. Kompleks Edypa jest postrzegany jako szczyt indywidualnych dążeń jednostki do sukcesu i miłości.

W spektaklu „Mommy Issues” Cecilia Moisio porusza tematy takie jak: miłość, kłamstwo, współzależność od rodziców i uwalnianie się z więzów przeszłości. Osobiste doświadczenia performerów stają się punktem wyjścia do opowiedzianej historii. Scenę wypełniają pokoje, w których tancerze-mężczyźni interpretują różne zachowania, emocje i psychologiczne wzorce wyniesione z domu rodzinnego.

Siedmioro tancerzy (1 kobieta, 6 mężczyzn) Teatru ROZBARK interpretuje odmienne zachowania, emocje i psychologiczne wzorce u mężczyzn w ich stosunkach z kobietami. Mężczyźni poszukują komfortu, wyzwalają swoje pożądanie seksualne i projektują swoją agresję lub frustrację na kobietę, wiecznie poszukując matczynej akceptacji. Jedyna tancerka w zespole reprezentuje różne typy kobiet w ich życiach: matkę, kochankę, siostrę, rywalkę.

Spektaklem „Mommy Issues” Cecilia będzie kontynuować swoje poszukiwania w temacie wzorców psychologicznych powiązanych z rodziną. Swoją pracę nad tymi kwestiami rozpoczęła w 2015 roku spektaklem „Mum’s The Word” oraz filmem tanecznym „SHE/HER” zajmującym się relacjami matki i córki. W przypadku „Mommy Issues” sięgnie po męską stronę tematu oraz będzie badać, jak każdy z performerów radzi sobie z tą kwestią w ich własnym życiu. Jakie są reperkusje posiadania dysfunkcyjnej relacji matka – syn? Jak mężczyźni wyrażają bądź ukrywają swoje problemy? Czy zmierzą się ze swoimi lękami i przeszłością, czy będą trzymać wszystko w sobie? Czy można mieć zdrowy związek z kobietą bez projektowania na niego swojej relacji z matką? Tekst, ruch, aktorstwo i praca nad głosem zostaną tak połączone, by stworzyć mocny i emocjonalny spektakl, który skłoni publiczność do zastanowienia się nad własnymi wzorcami i relacjami rodzinnymi.

CECILIA MOISIO (1978) fińska choreograf, na stałe pracująca w Holandii. W 2014 roku zdobyła nagrodę w kategorii objawienie choreograficzne, podczas The Dutch Dance Days w Maastricht. Jest laureatką wielu nagród oraz wyróżnień, między innymi takich jak: BNG Theater maker (2011), VSCD dance prize (dwukrotnie), w kategorii najlepszy tancerz. Cecilia Moisio przez wiele lat współpracowała z Dansgroep Krisztina de Châtel oraz z Ann Van den Broek.

Prace Cecilii Moisio często inspirowane są psychologią człowieka, w szczególności nieświadomymi wzorcami zachowań, które wynikają z norm społecznych oraz oczekiwań nałożonych na człowieka. Dzieła Moisio mają interdyscyplinarny charakter, łączą śpiew, muzykę graną na żywo z mocnym, wysiłkowym tańcem. Jej choreografie z jednej strony mają dynamiczny, surowy i ekspresyjny charakter, z drugiej strony są delikatne i pełne wrażliwości.

Spektakl zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2016.