Korzystając ze strony internetowej teatrrozbark.pl są Państwo jej użytkownikami. Spełniając prawny obowiązek zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, że:

  • 1) Administratorem Danych Osobowych jest Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK, ul. Kilara 29, 41-902 Bytom, reprezentowany przez Adriana Lipińskiego - Dyrektora.
  • 2) Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych, z którym można skontaktować się poprzez e-mail: iod@teatrrozbark.pl w każdej sprawie dotyczącej przetwarzania Pani/Pana danych osobowych.
  • 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu prowadzenia działalności statutowej Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK, poprzez stronę internetową na podstawie art. 6 ust 1 pkt. a. RODO.
  • 4) Dane osobowe Pani/Pana będą przetwarzane na czas trwania działalności statutowej Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK, w Bytomiu.
  • 5) Posiada Pani/Pan prawo dostępu do wszystkich przekazanych i przetwarzanych danych osobowych dziecka oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, które wyrażono na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • 6) Przysługuje Pani/ Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, gdy uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych przez Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK, narusza przepisy Rozporządzenia.
  • 7) Korzystanie ze strony internetowej jest czynnością dobrowolną.

INDUSTRIADA w Teatrze ROZBARK

W sobotę 13 czerwca Teatr ROZBARK przeżył prawdziwe oblężenie. Teatr ROZBARK po raz pierwszy uczestniczył w INDUSTRIADZIE (jako obiekt zaprzyjaźniony). Podczas INDUSTRIADY można było nie tylko uczestniczyć w spektaklu czy wziąć udział w warsztatach. Przede wszystkim można było zobaczyć Teatr od przysłowiowej kuchni.

Teatr ROZBARK przygotował szereg zajęć edukacyjnych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Sale wypełnione były po brzegi. Równie dużym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie Teatru czy wykład Pani Karoliny Bacy. Prezentowany tego wieczoru spektakl w choreografii Anny Piotrowskiej "I don't wanna be a horse" cieszył się niemałym uznaniem.

Wszystkim, którzy byli z nami serdecznie dziękujemy! Tych, którzy z jakiś powodów nie dotarli do nas zapraszamy do zapoznania się z naszym repertuarem, a co za tym idzie do odwiedzenia Teatru w najbliższej wolnej chwili!

Do zobaczenia w Teatrze ROZBARK!

PROGRAM:

14.00 – 14.30 TONA MUZYKI: Górnicza Orkiestra Dęta zainauguruje industrialną tonę wydarzeń w Teatrze ROZBARK | wstęp wolny.
Tradycja górnicza na Śląsku, pomimo przemian zachodzących w przemyśle węglowym, jest ciągle bardzo silna. W Bytomiu ostoją tej tradycji jest Stowarzyszenie Muzyczno-Kulturalne Górnicza Orkiestra Dęta „Miechowice“, która zainauguruje INDUSTRIADĘ w Teatrze ROZBARK. Ciekawostką jest także to, że w orkiestrze grało i w dalszym ciągu gra aż kilkanaście muzykujących rodzin, począwszy od dziadka, skończywszy na wnuku.

14.30 TONA SZTUKI: wernisaż „Kopalnia ROZBARK wczoraj, Teatr ROZBARK dziś” | wstęp wolny.
Wystawa fotografii ilustrujących poprzemysłowe dziedzictwo Bytomia, daje odbiorcy możliwość poznania historii tego  górniczego miasta. Na wystawę składają się zdjęcia z czasów, kiedy funkcjonowała Kopalnia. Autorzy uchwycili chwile tuż po zamknięciu Kopalni, czas całkowitego zniszczenia obiektów, aż po dzień pierwszych prac rewitalizacyjnych. Zwieńczeniem wystawy są zdjęcia ze spektakli teatru tańca  współczesnego, wystawianych w funkcjonującym tu od 2014 roku Teatrze ROZBARK.

14.30 – 15.30 TONA MALARSTAWA: plenerowe warsztaty plastyczne dla młodzieży z wykorzystaniem węgla | wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona (max. 12 osób), decyduje kolejność zgłoszeń. Warsztaty adresowane do młodzieży w wieku  13-16 lat.
Warsztaty malowania węglem, które odbędą się w plenerze (tereny byłej Kopalni Rozbark). Uczestnicy zostaną zapoznani z tajnikami tej ciekawej techniki malowania. Plenerowe warsztaty krążyć będą wokół tematu postindustrialnego pejzażu, czyli tego co prawie każdy z nas może obserwować z okien własnego domu.


14.30 – 15.30 TONA ZABAWY: warsztaty tworzenia pacynek dla dzieci | wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona (max. 15 osób), decyduje kolejność zgłoszeń. Warsztaty adresowane do dzieci w wieku 7-12 lat.
Dzięki tej twórczej i kreatywnej zabawie dzieci mogą stworzyć nie tylko coś własnego, co zarazem rozwinie w nich umiejętności manualne i wyobraźnię, ale też będzie doskonałą zabawką, która może stać się przyjacielem dziecięcych zabaw. Dziecko za pomocą książeczki i pacynek może tworzyć swoje własne opowiadania i sceny. Taka zabawa daje nieograniczone możliwości wymyślania wciąż nowych i niezwykłych historii, w które może być zaangażowana cała rodzina.

15.30 – 16.30 TONA TEATRU: warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży utrzymane w tematyce górniczej (tematem przewodnim będzie praca górników oraz twórczość Gustawa Morcinka)| wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona (max. 15 osób), decyduje kolejność zgłoszeń. Warsztaty adresowane do dzieci w wieku 7-12 lat.
Warsztaty pozwolą poznać bliżej postać Skarbnika, który według dawnych bajań zamieszkiwał szyby kopalni. Dzieci nie tylko przyjrzą się bliżej jednej z najbardziej charakterystycznych postaci występujących w Baśniach Śląskich, ale zapoznają się z tajnikami pracy górnika. Dlaczego w kopalni należy iść pod wiatr? Jak szybko zjeżdża się szybem? Co Skarbnik jest skłonny uczynić dla górnika za kromkę z masłem? Na te i inne pytaniaw atmosferze doskonałej zabawy odpowiedzą sobie uczestnicy warsztatów.

UWAGA! Brak wolnych miejsc.

17.00 – 18.00 TONA WIEDZY: wykład Karoliny Bacy-Pogorzelskiej na temat górnictwa oraz węgla połączony z promocją książek: „Babska Szychta” oraz „Drugie Życie Kopalń” | wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona (max. 50 osób), decyduje kolejność zgłoszeń.
Bez historii nie byłoby bowiem teraźniejszości, a tym bardziej przyszłości. Dlatego autorzy albumu „Drugie życie kopalń” postanowili przypomnieć losy kopalń, o części których być może nikt już nie pamięta. Historyczny rys to kompilacja wiedzy Jerzego Jarosa i jego nieocenionego „Słownika historycznego kopalń węgla na ziemiach polskich” oraz zasobów archiwalnych, udostępnionych przez partnerów tego projektu. To jednocześnie pierwsza publikacja sygnowana logiem Górnictwo 2_0.

„Babska szychta”, to publikacja z fantastycznymi zdjęciami Tomasza Jodłowskiego, Karolina Baca-Pogrzelska – inżynier górniczy III stopnia z prawem do noszenia munduru – opowiada o kobietach w polskim górnictwie. Czytelnik spotka się w niej z 17 bohaterkami, które pracują bądź pracowały na różnych stanowiskach w kopalniach. Ich historie i wspomnienia są naprawdę niezwykłe.

19.30 – 20.30 TONA TEATRU TAŃCA: spektakl „I don't wanna be a horse” | wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona (max. 160 osób), decyduje kolejność zgłoszeń.
Spektakl powstał w ramach międzynarodowego projektu „Recording fields”. Oprócz Teatru ROZBARK w projekcie udział brali artyści z Niemiec i Francji (trójstronna wymiana kulturalna regionalnego Trójkąta Weimarskiego). Gospodarzem przedsięwzięcia był Tanzhaus NRW w Düsseldorfie. Wspólnym mianownikiem trzech dzieł jest refleksja nad zmianami, jakie zaszły w świecie przemysłu ciężkiego. Uznany niemiecki muzyk Jörg Ritzenhoff skomponował utwór łączący trzy fragmenty w jednolitą całość. Muzyka inspirowana dźwiękami maszyn przemysłowych czy górniczych, połączona z muzyką elektroniczną stanowi swoiste „field recordings”.„I don't wanna be a horse” to niezwykle dynamiczny spektakl dla pięciorga tancerzy (Alena Lezhava, Elisa Teodori, Sonia Zini, Jin Hwan Seok, Stefano Silvino), opowieść o ciele, które w ekstremalnych warunkach fizycznej pracy, głęboko pod ziemią, zapisuje w sobie niezwykłe doświadczenie przekroczenia. Spektakl Anny Piotrowskiej jest próbą zrozumienia, jak zachowuje się ludzkie ciało i psychika pod wpływem zderzenia z przestrzenią kopalni, będącej przecież w pełni wytworem ludzkiej pracy. Co kryje się za ludzką potrzebą eksplorowania podziemi? Uprzedmiotowienie, mechanizacja, proces produkcji – człowiek wpisany w te procesy w namacalnie ograniczonej, fizycznie narzucającej ograniczenia ruchu przestrzeni, staje się główną inspiracją artystki. Zaproponowana choreografia wykorzystuje więc duszną i przytłaczającą aurę kopalnianych wnętrz, by opowiedzieć o dekonstrukcji ciała i kulcie pracy, o zmaganiu z codziennością, ale i wejściu w przestrzeń od codzienności odległą, o sile i młodości, ale i wejściu w schemat czy walce ze standaryzacją.


20.30 – 21.00 TACTUM – ŻYWIOŁY TAŃCA – PREMIEROWY POKAZ FILMU W REŻYSERII KRZYSZTOFA STASIAKA | wstęp wolny.
Według Ajurwedy nasze życie to taniec trzech sił nadających koloryt naszej egzystencji. „Zielona“ Kapha to połączenie żywiołów wody i ziemi. „Czerwona“ Pitta ognia a „błękitna“ Vata powietrza. Film TACTUM – ŻYWIOŁY TAŃCA to zderzenie pierwiastka męskiego i żeńskiego oraz tęsknota do prostych prawd i reguł zachodzących w przyrodzie. Nieustające łączenie i rozdzielanie, dotyk i ruch. To las, miasto i pustynia...


21.30 – 24.00 albo i dłużej TONA MUZYKI I TAŃCA: taneczne jam session

INNE WYDARZENIA

14.30 – 15.30 zwiedzanie Teatru ROZBARK | wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona (max. 25 osób), decyduje kolejność zgłoszeń.
Zwiedzanie Teatru ROZBARK z niezwykłym przewodnikiem, górnikiem w stanie spoczynku, który przez czterdzieści lat pracował na Kopalni Rozbark. Teraźniejsze przestrzenie Teatru ROZBARK zaprezentowane zostaną zwiedzającym jako miejsca  gdzie wydobywano węgiel. Dla jednych będzie to swoista podróż sentymentalna, dla innych lekcja historii.

16.00 – 17.00 zwiedzanie Teatru ROZBARK | wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona (max. 25 osób), decyduje kolejność zgłoszeń.

Zwiedzanie Teatru ROZBARK z niezwykłym przewodnikiem, górnikiem w stanie spoczynku, który przez czterdzieści lat pracował na Kopalni Rozbark. Teraźniejsze przestrzenie Teatru ROZBARK zaprezentowane zostaną zwiedzającym jako miejsca  gdzie wydobywano węgiel. Dla jednych będzie to swoista podróż sentymentalna, dla innych lekcja historii.

15.00 – 24.00 lub dłużej Śląskie Smaki – prezentacja kuchni śląskiej, możliwość zakupienia wyrobów lokalnych;

15.00 – 24.00 lub dłużej Skarby Śląska – prezentacja wyrobów z węgla: rękodzieło artystyczne, rzeźby z węgla, zegary z węgla, pamiątki z węgla oraz biżuteria wykonana z węgla.

UWAGA! W przypadku warszatów należy zapoznać się z regulaminem zajęć oraz wypełnić kartę zgłoszeniową. Kartę zgłoszeniową prosimy złożyć w dniu warsztatów, przed zajęciami w Biurze Obsługi Widza Teatru ROZBARK (pok. 18).

Szczegółowe informacje i rezerwacje miejsc:
Biuro Obsługi Widza Teatru ROZBARK
e-mail: bow@teatrrozbark.pl
tel.: 32 428 13 11
www.teatrrozbark.pl