Dynastia

28 czerwca (niedziela), godz. 19.00 | spektakl przeznaczony jest dla widzów pełnoletnich

Bilety: 15 zł ulgowy; 20 zł normalny. Karnety: 80 zł ulgowy; 100 zł normalny. Uczestnikom warsztatów przysługują bilety ulgowe. Wszystkie miejsca nienumerowane.

Pink Mama Theatre (Szwajcaria)

Idea, reżyseria, scenografia, kostiumy: Sławek Bendrat i Dominik Krawiecki,
Choreografia: Sławek Bendrat,
Dramaturgia: Dominik Krawiecki,
Reżyseria światła: Andac Karabeyoglu,
Opracowanie muzyczne: Jonas Weber,
Występują: Sławek Bendrat, Dominik Krawiecki, Miryam Garcia Mariblanca, Valentin Markus Oppermann, Tomek Pomersbach, Ahmed Soura, Marek Wieczorek,
Kierownictwo produkcji: Angelika Rohrer,
Czas trwania spektaklu: 140 minut z przerwą.

Premiera: 20 lutego 2015 w Dampfzentrale Bern, Szwajcaria

Najnowsza produkcja Pink Mama Theatre, już szóstą z kolei jest „DYNASTIA“. Zderzają się tutaj dwa światy, całkiem skrajne. Współczesny świat sztuczności i plastiku oraz świat antyczny przepełniony symboliką i mistycyzmem. Inspiracją do sztuki stał się klasyczny tekst Eurypidesa „Bachantki“, amerykański folklor oraz stworzone w wielu miejscach Europy zadaszone akwaparki imitujące plaże, morza, piękne krajobrazy przypominające hollywoodzkie dekoracje filmowe. Połączenie klasycznego patosu z groteskowym, sztucznym światem współczesnych wakacji w miescie staje się pretekstem do rozmowy o uniwersum.

Tradycje ludowe kontynentu północnoamerykańskiego zderzone z tradycjami antycznej Grecji, zauważalne są zarówno w wykorzystanej w spektaklu muzyce oraz kostiumach. Scenografia przypomina studio filmowe lub fotograficzne i nawiązuje do wnętrz jednego z niemieckich akwaparków. Tytułowa „DYNASTIA” to rodzina królewska, króla Teb Penteusa oraz boska, gdyż przynależy do niej również bóg Dionzos. To właśnie konflikt głównych bohaterów, boga Dionizosa- chcącego wprowadzić swój orgiastyczny kult, gdzie panuje szał i groza, i króla Penteusa- racjonalisty, ostatniego sprawiedliwego- doprowadza do tragedii, której nie można było uniknąć, gdyż była ona wolą boga.
W spektaklu występują aktorzy i tancerze pochodzący z różnych zakątków świata. Daje to możliwość dialogu pomiędzy wieloma kulturami i tradycjami.

Pink Mama Theatre jest niezależnym teatrem Sławka Bendrata i Dominika Krawieckiego, stworzonym w marcu 2011 roku. Bendrat jest tancerzem- choreografem, Krawiecki aktorem- reżyserem. Ich wspólne poszukiwania queer w teatrze rozpoczęły się pracą nad spektaklem Gier, zrealizowanym w Luzerner Theater w roku 2007. Następnie zrealizowali w Marsylii eksperymentalny 45 minutowy film ,,Id”, w którym dużą rolę odgrywał ruch. Kolejne produkcje to Yugoboy.com, zainspirowany twórczością Mariny Abramović oraz solo Bendrata Pinku chirashi. Stworzone dotychczas spektakle pod szyldem Pink Mama Theatre to: Escort (premiera: 2011 ), Afterparty (premiera: 2012), Ariel czyli Swinger’s Planets(premiera 2012), Freaks (premiera 2013) . W Polsce zespół występował w Gdańsku (Gdański Festiwal Tańca), Lublinie (Maat Festival), w Krakowie i we Wrocławiu ( Wibracje taneczne, Atuty Tańca – w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca Scena dla tańca). Zespół wystąpił ze spektaklem "Freaks" podczas finału Polskiej Platformy Tańca w Lublinie w 2014.Przedstawiania grupy pojawiały się już niejednokrotnie w rankingach najlepszych produkcji teatrów tańca w Polsce.
Konsekwentne wcielanie w życie własnych idei doprowadziło twórców Pink Mama Theatre do objęcia w maju 2013 roku rezydencji w Dampfzentrale w Bernie (siedziby teatru w sezonie 2013/2014), będącej jednym z najważniejszych ośrodków tańca w Szwajcarii.
W skład zespołu wchodzą przedstawiciele kilku państw (Polska, Niemcy, Szwajcaria, Francja, Włochy). Dzięki temu Pink Mama Theatre, staje się platformą pomiędzy wschodnimi i zachodnimi tradycjami teatralnymi Europy. Poszukiwanie własnych korzeni oraz starcie się obu tych kultur rozwija ich język, styl i ekspresję.

Projekt współfinansowany przez Kanton Bern, Stadt Bern