Rok 2017 w teatrze ROZBARK.

Rok 2017 w Teatrze ROZBARK upłynął pod znakiem organizacji  prestiżowych ogólnopolskich wydarzeń. 
W kwietniu byliśmy współorganizatorami najważniejszego festiwalu tanecznego w Polsce – Polskiej Platformy Tańca 2017, prezentującej międzynarodowym gościom najważniejszych i najciekawszych artystów tańca współczesnego z całej Polski i skupiającej całe polskie środowisko taneczne w jednym miejscu. Dzięki współorganizacji Polskiej Platformy Tańca 2017 Bytom powrócił do swych najlepszych tradycji ważnego ośrodka tanecznego. Z kolei we wrześniu zebraliśmy sporą część przedstawicieli tańca współczesnego, baletu i innych form sztuki tanecznej na Ogólnopolskiej Konferencji Kultury, zainicjowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, organizowanej przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, w trakcie której dyskutowano o przyszłości, potrzebach czy problemach tańca A.D. 2017.

Jednocześnie Teatr cały czas rozwijał swoją działalność artystyczną, nie tylko prezentując dotychczasowe spektakle, ale także pracując nad kolejnymi premierami. W 2017 roku pokazaliśmy aż 8 premierowych przedstawień – 3 spektakle zespołu artystycznego: „Fast Food Foot”, „zjednoczone stany zmyślone”, „OR ID”; 3 spektakle rezydencyjne stworzone przez młodych, niezależnych artystów, a także premiery działającego przy Teatrze Integracyjnego Teatru Tańca INTEGRA oraz spektaklu stworzonego z podopiecznymi Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Szansa”.

Po raz kolejny Teatr wziął udział w ważnych regionalnych i ogólnopolskich projektach i wydarzeniach: Metropolitalnej Nocy Teatrów, Dniu Teatru Publicznego, Festiwalu Ars Cameralis, byliśmy także organizatorem polskich eliminacji do międzynarodowego SoloDuo International Dance Festival 
w Budapeszcie. Kontynuowaliśmy współpracę z Wydziałem Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych 
im. Wyspiańskiego w Krakowie prezentując spektakle dyplomowe studentów oraz rozpoczynając pracę nad kolejnym spektaklem, tym razem w reżyserii wybitnego aktora Jana Peszka (premiera spektaklu odbyła się 
w styczniu 2018).
Nasze spektakle prezentowaliśmy nie tylko na rodzimej scenie, ale także w wielu ważnych ośrodkach tanecznych w Polsce. W ubiegłym roku odwiedziliśmy między innymi: Warszawę, Kraków, Lublin, Gdańsk, Wrocław, Białystok oraz Budapeszt. Zaś nasza scena stała się gospodarzem tak ważnych dla miasta wydarzeń, jak: Metropolitalne Święto Rodziny, Przegląd Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Anioły Wolontariatu, Bytom Film Festival czy też finałowe pokazy Klas Aktywności Twórczej.

Pod koniec roku światło dzienne ujrzał pilotażowy projekt – Polska Sieć Tańca – którego jesteśmy jednym 
z partnerów. Polska Sieć Tańca to pierwsza, sformalizowana sieć centrów wspierających sztukę tańca 

w naszym kraju. Głównym celem Polskiej Sieci Tańca jest wzajemna cyrkulacja produkcji tanecznych, powstających w instytucjonalnych zespołach oraz tworzonych przez niezależnych artystów. Poprzez wymianę między centrami o różnych estetykach artystycznych pragniemy mocniej skonsolidować środowisko taneczne i stworzyć silną, różnorodną grupę działającą na rzecz polskiego tańca.

Różnorodna działalność Teatru ROZBARK została doceniona na festiwalach: wyróżnienie dla Anny Piotrowskiej i Alexeya Torgunakova na Ogólnopolskim Konkursie Choreograficznym Warsaw Zawirowania Dance w postaci zaproszenia na festival OPEN LOOK w Sankt Petersburgu (Rosja); I miejsce dla Integry na VI Festiwalu Małych Form Artystycznych w Chorzowie za spektakl „Inni”; I nagrodę na Miechowickich Artystycznych Kombatanckich Integracjach dla grupy prowadzonej przez Beatę Grzelak-Szwedę. Początek 2018 roku przyniósł nam również nominację dla dyrektora Teatru za rozwój Teatru i inicjowanie wydarzeń kulturalnych, związanych z różnymi dziedzinami sztuki w plebiscycie Dziennika Zachodniego „Osobowość Roku 2017 – Bytom”.