Korzystając ze strony internetowej teatrrozbark.pl są Państwo jej użytkownikami. Spełniając prawny obowiązek zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, że:

  • 1) Administratorem Danych Osobowych jest Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK, ul. Kilara 29, 41-902 Bytom, reprezentowany przez Adriana Lipińskiego - Dyrektora.
  • 2) Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych, z którym można skontaktować się poprzez e-mail: iod@teatrrozbark.pl w każdej sprawie dotyczącej przetwarzania Pani/Pana danych osobowych.
  • 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu prowadzenia działalności statutowej Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK, poprzez stronę internetową na podstawie art. 6 ust 1 pkt. a. RODO.
  • 4) Dane osobowe Pani/Pana będą przetwarzane na czas trwania działalności statutowej Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK, w Bytomiu.
  • 5) Posiada Pani/Pan prawo dostępu do wszystkich przekazanych i przetwarzanych danych osobowych dziecka oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, które wyrażono na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • 6) Przysługuje Pani/ Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, gdy uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych przez Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK, narusza przepisy Rozporządzenia.
  • 7) Korzystanie ze strony internetowej jest czynnością dobrowolną.

Relacja ze śniadania prasowego w Teatrze ROZBARK

W środę, 12 września w Teatrze ROZBARK odbyło się śniadanie prasowe, na którym przedstawiliśmy plany repertuarowe na najbliższy, jubileuszowy sezon 2018/2019. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami i gorąco zachęcamy do odwiedzin!

Sezon jubileuszowy w Teatrze ROZBARK

Wzgórze róż / Wzgórze rusz!
Piąty, jubileuszowy sezon artystyczny Teatru ROZBARK upływać będzie pod hasłem „Wzgórze róż / Wzgórze rusz!”. Teatr ROZBARK poprzez swoją nazwę związany jest z dzielnicą Bytomia, w której się znajduje - Rozbarkiem. Etymologicznie słowo „Rozbark” można objaśnić jako „Wzgórze róż”. W nadchodzącym sezonie chcemy uwypuklić żywy fragment przeszłości tego miejsca poprzez symboliczny gest zasadzenia przy Teatrze róż. Wierzymy, że działania tego sezonu wzmocnią tożsamość instytucji, odświeżą wiedzę mieszkańców o lokalnej historii oraz rozbudują więzi między bytomianami, Teatrem ROZBARK i publicznością. Gra słów "róż/rusz" nawiązuje do ruchu, na którym skupia się działalność artystyczna, edukacyjna i społeczna Teatru. W trakcie tego sezonu róże na stałe zagoszczą we wnętrzach Teatru ROZBARK, będąc wizualnym dopełnieniem założeń na najbliższe 12 miesięcy. Pierwszym wydarzeniem artystycznym sezonu będzie prezentacja spektaklu „Lorem Ipsum” Vagabond Physicall Collective 15 września, której towarzyszyć będzie wykład poświęcony historii Rozbarku oraz prezentacja stroju rozbarskiego.

Zmiany, zmiany
Sezon 2018/2019 to piąty sezon działalności Teatru ROZBARK, a zarazem sezon bardzo szczególny pod względem artystycznym. Teatr zmienia swoją formułę, która stopniowo będzie ewoluować w stronę domu produkcyjnego inspirowanego najlepszymi wzorcami z Europy. W nadchodzącym sezonie zaplanowaliśmy trzy premiery spektakli tańca i ruchu z trzema różnymi choreografami. Pracować nad nimi będą trzy niezależne zespoły artystyczne pod okiem znakomitych tancerzy i choreografów: Jakuba Lewandowskiego, Macieja Kuźmińskiego i Roberta Przybyła. Dodatkowo, uruchamiamy program rezydencyjny, który będzie realnym wsparciem dla młodych artystów przy produkcji ich spektakli. Program „Młodzi na scenę” zaowocuje dwoma dodatkowymi premierami tanecznymi – w styczniu i maju 2019 roku.

Piąte urodziny
We wrześniu rozpoczynamy piąty, jubileuszowy sezon artystyczny Teatru ROZBARK, dlatego też przygotowaliśmy szereg wydarzeń, które uświetnią nasze urodziny. Pierwszą premierą sezonu jubileuszowego będzie spektakl „Rozkosz” w choreografii Jakuba Lewandowskiego, która odbędzie się 29 września w trakcie Nocy Teatrów Metropolii. Kulminacją sezonu urodzinowego będzie marzec 2019, kiedy zaprosimy naszych widzów na premierę spektaklu w choreografii Macieja Kuźmińskiego oraz szereg wydarzeń towarzyszących, ukazujących w pigułce naszą pięcioletnią historię. Przygotowujemy z tej okazji program dedykowany wszystkim grupom odbiorców, które związane są z nami od początku naszej działalności – nie zabraknie wydarzeń edukacyjnych, społecznych i artystycznych, przeznaczonych dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów. Program piątych urodzin Teatru ROZBARK będzie obfitował w wydarzenia taneczne, muzyczne czy z pogranicza różnych dziedzin sztuki. O szczegółach informować będziemy w późniejszym terminie. Ponadto, w sezonie jubileuszowym kontynuujemy uczestnictwo w Polskiej Sieci Tańca, platformie wymiany przedstawień zrzeszającej najważniejsze ośrodki taneczne w Polsce, która w przyszłym roku wzbogaci się o nowych partnerów, a tym samym zwiększy się oferta spektaklowa, którą będziemy mogli zaproponować naszym widzom.

Współpraca z Wydziałem Teatru Tańca AST
Od początku swojej działalności Teatr ROZBARK ściśle współpracuje z bytomskim Wydziałem Teatru Tańca krakowskiej AST prezentując spektakle dyplomowe studentów Uczelni. Piąty sezon artystyczny Teatru pokrywa się z jubileuszem dziesięciolecia Wydziału. Dlatego też wspólnie zapraszamy na premierę spektaklu dyplomowego studentów Wydziału Teatru Tańca AST w choreografii Jacka Łumińskiego (4 października), a w listopadzie zaprosimy Państwa na jubileusz 10-lecia bytomskiego Wydziału Teatru Tańca, w ramach którego zaplanowano szereg działań celebrujących tę okrągłą rocznicę.

Ponadto, w jubileuszowym sezonie chcemy uruchomić więcej płaszczyzn spotkania z widzami. W planach mamy między innymi:

Program rezydencyjny
Uruchamiamy nowy program rezydencyjny „Młodzi na scenę”. Celem programu jest wsparcie artystów reprezentujących szeroko rozumiany teatr tańca i ruchu w przygotowaniu premierowego spektaklu. Program przeznaczony jest dla artystów indywidualnych i zespołów bez stałego dostępu do sceny, którzy nie ukończyli 35 roku życia. W trakcie najbliższego sezonu zostaną wybrane dwie propozycje, których premiery odbędą się w styczniu i maju 2019 roku. Teatr ROZBARK będzie współproducentem spektakli, które powstaną w ramach programu. Do programu nie można zgłaszać spektakli, które już miały swoje prezentacje publiczne.


Rodzice w Teatrze ROZBARK
Czy zdarzyło wam się nie pójść do teatru, ponieważ nie mogliście znaleźć odpowiedniej opieki dla swoich dzieci? Od tego sezonu ten problem nie musi dłużej zaprzątać waszych głów.
Dzięki współpracy ze śląskimi uczelniami pedagogicznymi Teatr ROZBARK zaprasza na swoje spektakle rodziców z dziećmi. W czasie gdy rodzice będą oglądać spektakl, dzieci będą się bawić i uczyć na zajęciach prowadzonych przez studentów pedagogiki na terenie Teatru.

Wprowadzenia do spektakli
Działania towarzyszące przedstawieniom będą ważną częścią tegorocznego sezonu. Znajdą się wśród nich zarówno te o charakterze edukacyjnym, jak i takie, które mają ułatwić naszym widzom skorzystanie z propozycji teatru. Każdej premierze towarzyszyć będą krótkie wprowadzenia, które pozwolą widzom poszerzyć perspektywę odbioru spektaklu, dowiedzieć się więcej o inspiracjach jego twórców i bardziej świadomie oglądać spektakle.

„Czy krytyk tylko krytykuje?” - warsztaty z pisania o teatrze
Istnieje stereotyp, który mówi, że krytyk tylko potrafi skrytykować spektakl. Że krytykowi nic się nigdy nie podoba. Że tylko narzeka i szuka dziury w całym. Samo słowo „krytyk” brzmi prawie jak „krytykant”. Na warsztatach w Teatrze ROZBARK przekonamy się, czy ten stereotyp jest słuszny. Będziemy wspólnie oglądać spektakle grane w Teatrze ROZBARK jak również rejestracje video ważnych przedstawień. Poszukamy różnych kontekstów i możliwych interpretacji, przyjrzymy się strukturze i dramaturgii spektakli, obecności aktorów, konstrukcji granych przez nich postaci. Nauczymy się jak myśleć i pisać o teatrze, żeby nie być „krytykiem, który tylko krytykuje”.

Spotkania z twórcami teatru tańca
W tym sezonie zapraszamy również na spotkania z twórcami przedstawień – choreografami i tancerzami. Spotkania będą bezpłatne, moderowane, ale i przede wszystkim otwarte na pytania od widzów.

Artyści ze Śląska
W tym sezonie rozpoczniemy również cykl spotkań z artystami z różnych dyscyplin sztuki, pochodzącymi ze Śląska. Czy Śląsk jest wciąż dla nich ważnym miejscem? Jakie mają wspomnienia z czasów, gdy tu mieszkali. Jak postrzegają go teraz?

Kontynuacje

„ROZBARK Dance”
Od kwietnia 2018 roku w Teatrze realizowany jest projekt „ROZBARK Dance”. To inicjatywa skierowana, między innymi, do młodzieży wychowującej się w problematycznych dzielnicach Bytomia. Celem projektu jest ukazanie znaczenia tańca jako formy aktywizacji społecznej i uniwersalnego środka komunikacji. Poprzez taniec chcemy stworzyć uczestnikom kreatywną alternatywę spędzania wolnego czasu. Systematyczna, sześciomiesięczna praca wyłonionej grupy ukierunkowana będzie na przygotowanie spektaklu, który zostanie zaprezentowany szerokiej publiczności w Teatrze ROZBARK. Głównymi prowadzącymi, odpowiedzialnymi za stworzenie choreografii są: Daria Dąbrowicz i Paweł Szlinger.  W połowie czerwca 2018  grupa zaprezentowała pokaz „work in progress” spektaklu, zaś w sierpniu tego roku uczestnicy brali udział w intensywnym, stacjonarnym obozie tanecznym w Teatrze ROZBARK. Oprócz głównych prowadzących w projekcie pojawią się gościnni pedagodzy, reprezentujący różne style taneczne, co pozwoli młodzieży, biorącej udział w projekcie, na zapoznanie się z szerokim wachlarzem technik tanecznych i ruchowych. 8 grudnia 2018 roku na deskach Teatru ROZBARK będzie można zobaczyć efekt pracy młodzieży.

INTEGRA
INTEGRA jest jednym z najważniejszych projektów społecznych Teatru ROZBARK. Grupa działa od początku istnienia Teatru (2014) i zrzesza pełno- i niepełnosprawnych tancerzy. Koordynatorkami INTEGRY są Beata Grzelak-Szweda i Ewelina Dehn. Głównym założeniem INTEGRY jest przełamywanie barier tanecznych dotyczących szeroko pojętej niepełnosprawności oraz integracja między osobami pełno i niepełnosprawnymi. Wierzymy, że chęć do działania, wyrażania siebie poprzez teatr i taniec jest tą siłą, która może połączyć ludzi i wykrzesać z nich to, co najlepsze.
INTEGRA jest przestrzenią dla ludzi i między ludźmi, jest ich azylem i strefą wolności. Obecnie grupa zrzesza 16 osób, w tym 10 osób niepełnosprawnych fizycznie. Na repertuar INTEGRY składają się następujące spektakle: „Sen”, „Inni”, „Nie ograniczaj mnie” oraz „Fantazja” - spektakl dla najmłodszych widzów. W kwietniu 2017 roku Teatr Tańca INTEGRA zdobył I miejsce w kategorii „Bez barier - Dorośli"” na VI Festiwalu Małych Form Artystycznych w Chorzowie, za spektakl „Inni”.


ZAJĘCIA STAŁE
W tym sezonie zapraszamy Państwa na następujące zajęcia:
• Maluszki + (2-3 lata),
• Maluszki + (4-5 lat),
• Warsztaty Taneczne z Rytmiką (5-7 lat),
• Street Dance (8-12 lat),
• Taniec Współczesny gr. średnio-zaawansowana (12-16 lat),
• Balet gr. początkująca,
• Balet gr. średniozaawansowana,
• Balet gr. zaawansowana,
• Hip-hop (7-10 lat),
• Hip-hop (11-14 lat),
• Jazz, grupa zaawansowana (12-16 lat),
• Jazz, grupa początkująca (7-12 lat),
• Zajęcia teatralno-aktorskie (9-14 lat).