INTEGRA nagrodzona na VI Festiwalu Małych Form Artystycznych

Drodzy widzowie,

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Integracyjny Teatr Tańca INTEGRA działający przy Teatrze ROZBARK zdobył  I miejsce w kategorii "Bez barier - Dorośli" na VI Festiwalu Małych Form Artystycznych w Chorzowie za spektakl „Inni.

Spektakl „Inni” jest efektem pięciomiesięcznej pracy warsztatowej uczestników INTEGRY, którzy poprzez doświadczanie swojego ciała oraz indywidualnych, specyficznych ruchów, gestów i zachowań stworzyli opowieść na temat pojmowania „inności”? Bo czy „inność” oznacza... no właśnie, co oznacza? Czy to bycie kimś lepszym, gorszym, chorym, zdrowym, sprawnym czy niepełnosprawnym? Dla każdego z nas „inność, inny, inni” oznacza coś zupełnie odmiennego. Prezentacja jest próbą wyśmiania i zlekceważenia sposobu patrzenia na niepełnosprawność, który zakłada żalenie się nad osobami niepełnosprawnymi. Niektóre ze scen pojawiające się w prezentacji są wręcz ironiczne, dając tym samym publiczności możliwość głębokiego zastanowienia się nad tym czym jest niepełnosprawność i kim są osoby niepełnosprawne. Pracując z niepełnosprawnymi na co dzień możemy stwierdzić, iż są w pełni równorzędnymi partnerami w tańcu i nie tylko, a także dają siłę, chęć i motywację do działania.

INTEGRA jest jednym z najważniejszych projektów społecznych Teatru ROZBARK, działa od początku istnienia Teatru i zrzesza pełno- i niepełnosprawnych tancerzy. Koordynatorkami INTEGRY są Beata Grzelak-Szweda i Ewelina Dehn. Grupa ma w swoim dorobku już dwa spektakle („Inni”, „Sen”), które cieszą się uznaniem krytyków oraz widzów. Głównym założeniem INTEGRY jest przełamywanie barier tanecznych dotyczących szeroko pojętej niepełnosprawności oraz integracja między osobami pełno- i niepełnosprawnymi. Wierzymy, że chęć do działania, wyrażania siebie poprzez teatr i taniec jest tą siłą, która może połączyć ludzi i wykrzesać z nich to, co najlepsze. INTEGRA jest przestrzenią dla ludzi i między ludźmi, jest ich azylem i strefą wolności. Obecnie grupa zrzesza 16 osób, w tym 10 osób niepełnosprawnych fizycznie. Już 29 września 2017 zapraszamy na kolejną premierę INTEGRY, spektakl „Nie ograniczaj… mnie”.

Beata Grzelak-Szweda (tancerz-pedagog, instruktor terapii zajęciowej) - w latach 2000 - 2013 związana ze Śląskim Teatrem Tańca, w Teatrze ROZBARK od 2014 roku. Ukończyła studia socjologiczne o specjalności praca socjalna na Uniwersytecie Śląskim. Wielokrotnie uczestniczyła w Międzynarodowych Warsztatach Tańca Integracyjnego, prowadzonych m. in. przez Pietro Cardillo i Victorię Day Fox, Warsztatach Terapii przez Ruch, prowadzonych przez specjalistów z USA (Lynn Kable, Joe Martino, Gail Frizzel, Teya Sepinuk), w warsztatach „Muzyka i ruch w działaniach terapeutycznych” przy Akademii Muzycznej w Katowicach. Od kilku lat sama prowadzi zajęcia w ramach Warsztatów Terapii przez Ruch oraz Warsztatów Tańca Integracyjnego. Na co dzień prowadzi zajęcia w zakresie Terapii przez Ruch i realizuje spektakle z osobami niepełnosprawnymi, podopiecznymi Domów Pomocy Społecznej i Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz innych placówek. Od 2014 roku zaangażowana w prowadzenie systematycznych zajęć taneczno-ruchowych grupy INTEGRA, gdzie zajęła się koordynacją grupy.  

Ewelina Dehn z wykształcenia pedagog specjalny i terapeuta. Od 12 lat pracuje zawodowo z osobami starszymi, niepełnosprawnymi, a tym także dziećmi i młodzieżą. Przez wiele lat związana jako wolontariuszka oraz uczestniczka zajęć ze Śląskim Teatrem Tańca (Warsztaty Terapii przez Ruch, relaksacji, choreoterapia, świadomy ruch, Klanza). Przez pięć lat tańczyła w klubie tańca towarzyskiego Adik Bytom, trenowała także sztuki walki. Obecnie pracuje jako instruktor terapii zajęciowej w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Piekarach Śląskich oraz w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu ROZBARK, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu Terapii przez ruch w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu (Katedra i Oddział Kliniczny Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej). Od 2014 roku zaangażowana w prowadzenie systematycznych zajęć taneczno-ruchowych grupy INTEGRA. Od 2015 roku podjęła współpracę z Fabryką Kreatywności w Chorzowie, gdzie prowadzi kursy i szkolenia związane z choreoterapią i Terapią przez Ruch.